Rauf Genel

Science and Technology Website

TwitterFacebookRSS

Veri Depolama Aygıtları
16 Mayıs, 2011  |  Yorum yok  |  Elektrik Elektronik

Veri depolama yüksek teknolojik standartları karşılamak zorundadır. Gittikçe, aygıtların uzun süre için büyük veri miktarlarını güvenli bir şekilde depolamaları gerekmektedir. Depolama aracı kompakt ve taşınabilir olmalı, hızlı erişim sağlamalı ve birçok sisteme bağlanmalıdır- hepsi de cazip bir fiyata sunulmalıdır.

Standart mobil aygıt ortamı

Disketler ve zip diskleri büyük ölçüde, salt okunur bellekli kompakt diskler ile değiştirilmiştir. 1996 yılından bu yana daha etkili sayısal çok yönlü diskler mevcuttur. Mavi ışın diskleri 50GB hafıza ile en son kuşaktır. Flaş bellek, daha hızlı erşim süreli çift yüzlü aygıtlar olan USB bağlantısı ile kullanılır. Bu sürücüler özel okuma aygıtı olmadan neredeyse tüm bilgisayar sistemlerine bağlanabilir. Flaş bellek elektronik olarak silinip yeniden programlanabilir. Flaş sürücüler çok gigabayt kapasitesine sahip olabilir, küçüktürler ve taşıması kolaydır.

Özel görevler ile depolama aracı

Bilgisayar anakartları ana bellekleri ya da ana hafızalarında, veri anında işlem için geçici olarak kaydedilir. Grafik ve video kartlarının da kendi ana bellekleri vardır. BIOS, üretcinin önemli sistem verisini sakladığı bir çeşit kalıcı bellektir. Bu veri genelde kullanıcı tarafından değiştirilemez. Rastgele erişimli bellek (RAM), daha hızlı veri transferi sağlar sabit disk gibi depolama aygıtları, ancak birçok durumda bilgisayarın gücü kesildiğinde veri kaybedilir. Yeni RAM formları güçsüz veri saklamayı sağlayabilir.

Yeni teknolojiler

Veri saklama için daha etkili materyaller ve yeni fikirler şu an araştırılmaktadır. Japonya’da bir ekip, florasan renklendiricisi ile 500 nanometre çapında küçük plasitk topları kullanarak optik depolama aracı araştırmaktadır. Kaydetme sırasında her top değişir böylece okuma sırasında renklendirici ışık verir. Her top bir biti temsil eder. Bu yöntem, bir DVD ile kıyas edildiğinde birkaç kat daha fazla hafıza sağlayacaktır. Veri DNA molekülleri üzerinde dönüştürülür ve genetik bilgi halinde bakteriye yerleştirilir. Veri değişmeden kalır ve bakteri yüzlerce kez ürettikten sonra bile okunabilir. Bu büyük araştırmanın pazarlanabilir bir ürün ile sonuçlanıp sonuçlanmayacağını zaman gösterecektir.

Son yazılar
9 Haziran, 2012 0 comments
Bir sonraki 2117′de

 Devamını Oku

23 Mayıs, 2012 0 comments

 Devamını Oku

Yorumlar
Leave your comment
Name:  (required)

Email:  (required, will not be published)

Website:  (not required)

Message:  (required)

Copyright Rauf Genel © 2010. All Rights Reserved.
Webdesign By Armando Boni